Kategorie

Wyprawka dla niemowlaka

wyprawka dla dziecka

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie, które niesie ze sobą mnóstwo radości. Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, iż jest to również początek trudnej szkoły życia.
Jednym z pierwszych wyzwań które czeka rodziców jeszcze przed narodzeniem dziecka jest skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla niemowlaka.
Bardzo często rodzice, którzy oczekują na pojawienie się na świecie swojego pierwszego dziecka robiąc zakupy popełniają wiele błędów wynikających z braku doświadczenia. Części rzeczy kupują za dużo, a o niektórych w swojej wyprawce niemowlaka w ogóle zapominają.

Starając się pomóc Państwu w skompletowaniu wyprawki dla noworodka stworzyliśmy listę dzięki, której nie zapomną Państwo o rzeczach niezbędnych. Lista stworzona w formacie PDF w prosty sposób może zostać wydrukowana i posłużyć zarówno jako spis jak i praktyczny notatnik dotyczący wyprawki dla niemowlaka.


pobierz listę pdf do wydruku

Osoby korzystające z naszej listy powinny pamiętać, iż nie jest to spis produktów które bezwzględnie każda mama musi kupić. Staraliśmy się zawrzeć tam jednak wszystko o czym powinnyście pamiętać i rozważyć zakup

Wyprawka niemowlaka

Co powinnam kupić przed przyjściem na świat dziecka?

Kupując nawet niezbędne produkty bardzo często skompletowanie wyprawki dla noworodka to duże obciążenie dla domowego budżetu. Pamiętajmy jednak, aby podczas zakupów jeśli nawet decydujemy się na tańsze produkty wybierać te które zapewnią naszemu dziecku bezkompromisowe bezpieczeństwo i maksymalny komfort. Dobierzmy odpowiedni sklep, prezentujący wszystko, co wyprawka dla niemowlaka powinna zawierać.


Ubranka niemowlęce - jakie kupić?

Cóż może być przyjemniejsze dla przyszłej mamy od zakupów słodkich, malutkich ubranek dla swojego dziecka? Wiele mam całkowicie się w tym zatraca i kupuje ponad miarę nie zastanawiając się, wyprawka niemowlaka z taką ilością odzieży dla najmłodszych będzie potrzebna.

Pamiętajmy, że dziecko dość szybko rośnie i zakup zbyt dużej liczby ubrań sprawi, że nie zdążymy ich nawet założyć na naszą pociechę. Kupując ubranka do wyprawki dla niemowlaka kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiednich ubranek jest ich praktyczność i bezpieczeństwo dziecka. Szukajmy w sklepie z wyprawką dla niemowlaków ubranek uszytych z naturalnych materiałów (bawełna 100%).

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiednich ubranek jest ich praktyczność i bezpieczeństwo dziecka. Szukajmy w sklepie z wyprawką dla niemowlaków ubranek uszytych z naturalnych materiałów (bawełna 100%). Wybierajmy ubranka zaopatrzone w specjalne zatrzaski, które niezwykle ułatwią nam ubieranie dziecka. Kompletując garderobę dla naszego maluszka pamiętajmy, że inaczej będzie ona wyglądała dla dzieci urodzonych zimą, inaczej dla urodzonych latem.

Akcesoria do karmienia
Do Ciebie należy decyzja, czy karmić piersią czy butelką. Nikt nie ma prawa wywierać na Ciebie nacisku ani krytykować za podjętą decyzję. Mleko matki jest ze względów fizjologicznych lepsze dla niemowląt, gdyż zaplanowała je dla nich sama natura. Z drugiej strony obecne w dzisiejszych czasach na naszym rynku wyprawek dla niemowląt mieszanki mleczne również dostarczają składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju.

Karmienie piersią to dla matki i dziecka okazja do największego zbliżenia, lecz pamiętajmy, że również przy karmieniu butelką możliwy jest bliski i ciepły kontakt.
Zakup produktów do karmienia uzależniony jest od sposobu podawania pokarmu. W dzisiejszych czasach wybór produktów jest bardzo duży stąd warto szczegółowo zapoznać się z ofertą poszczególnych firm zajmującymi się wyprawkami niemowlęcymi. Odpowiedni sklep z bogatą ofertą ułatwi nam sprawę.

Akcesoria dla kobiet karmiących piersią:

 • specjalny biustonosz z odpinanymi miseczkami,
 • wkładki laktacyjne pozwalające zachować higienę i uniknąć zabrudzenia ubrania,
 • poduszka do karmienia – umożliwia ułożenie dziecka w wygodnej pozycji,
 • laktator ręczny lub elektryczny – niezbędny do ściągania nadmiaru mleka z matczynej piersi. Spośród wielu modeli wybrać najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny biorąc pod uwagę akceptowany poziom cenowy.

Akcesoria dla kobiet karmiących butelką:

 • 2-3 butelki do karmienia – spośród szerokiego wyboru butelek do wyprawek niemowlęcych proponujemy szczególnie przyjrzeć się w sklepie butelkom z zamontowanym systemem antykolkowym,
 • smoczki do butelek w odpowiednim rozmiarze – uwaga na zakup odpowiedniego smoczka gdyż w większości przypadków smoczki pasują tylko do jednego typu butelki,
 • sterylizator – niszczy niebezpieczne drobnoustroje,

Pielęgnacja i kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka może być pełnym radości doznaniem zarówno dla dziecka jak i rodziców. Pomimo, iż jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie zakup odpowiednich produktów może nam ułatwić tą czynność i sprawić, że stanie się czystą przyjemnością bez grama stresu. Z uwagą przyjrzyjmy się produktom do wyprawki dla niemowląt – odpowiedni sklep nam w tym pomoże.

Akcesoria kąpielowe:

 • plastikowa wanienka – ułatwia kąpiel, często używana ze stojakiem dzięki któremu nie musimy się schylać,
 • termometr do wody – optymalna temperatura to 37 st C,
 • leżaczek do kąpieli lub plastikowy wkład – dzięki nim dziecko się nie zsuwa,
 • okrycie kąpielowe , ręczniczek,

Akcesoria pielęgnacyjne:

 • specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
 • szczoteczka do włosów z miękkim włosiem
 • aspirator do nosa ułatwiający usuwanie wydzieliny


Kosmetyki dla niemowlaka

Szukając odpowiednich kosmetyków do wyprawki dla naszego dziecka zwróćmy uwagę na odpowiednie atesty Państwowego Zakładu Higieny czy pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Daje nam to pewność, że kosmetyki te zostały gruntownie przebadane i będą bezpieczne w stosowaniu.
Kompletując wyprawkę dla noworodka warto zapatrzeć się w :

 • do mycia – odpowiednie mydło dedykowane noworodkom,
 • oliwka lub balsam – pozwalają odpowiednio nawilżyć suchą skórę niemowlaka,
 • krem przeciw odparzeniom – wybierać tylko sprawdzone produkty,
 • kremy ochronne – np. krem na każdą pogodę lub krem z filtrem o współczynniku co najmniej SPF 30,

Akcesoria do przewijania

Przewijanie to czynność, z którą w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka będziemy mieli stale do czynienia. Warto więc zakupić do wyprawki dla niemowlaka produkty, które nam ją ułatwią. Odpowiedni sklep z wyprawką będzie miał w ofercie:

 • przewijak – można wybrać produkt ustawiany na łóżeczku lub stole czy komodzie. Bardzo ułatwia zachowanie czystości przy pielęgnacji niemowlaka,
 • pieluszki jednorazowe – na początek należy wybrać koniecznie pieluszki z wycięciem na pępuszek,
 • delikatne chusteczki nawilżane – ułatwiają higienę,
 • krem przeciw odparzeniom – chroni delikatną skórę noworodka.


Produkty do spania

Łóżeczko niemowlęce to miejsce gdzie nasze dziecko w pierwszych miesiącach życia będzie spędzać bardzo dużo czasu dlatego też warto szczególnie się zastanowić, kompletując te akcesoria. W wyprawce niemowlaka potrzebne będą:

 • łóżeczko – polecamy wybierać łóżeczko nie kierując się wyłącznie jego urodą ale również praktycznością, którą docenimy w późniejszym okresie. Stąd warto aby było wyposażone w wyjmowane szczebelki i kilkustopniową regulację wysokości,
 • materac – np. zdrowe materace piankowo- kokosowe,
 • pościel/śpiworek,
 • ochraniacz na szczebelki – zapewnia bezpieczeństwo dziecku,
 • poduszka klin – zapewnia wygodny i bezpieczny sen,
 • monitor oddechu – ponieważ nie należy do najtańszych produktów warto dokładnie przemyśleć jego zakup. Pozwala stale monitorować czynności życiowe chroniąc przed tzw. „śmiercią łóżeczkową”,

Na spacerze i w podróży

 • fotelik samochodowy – niezbędny w czasie podróży autem, często wymagany podczas wypisu ze szpitala,
 • wózek głęboki – warto zwrócić uwagę na praktyczność i wykonanie,
 • kocyk do wózka – przydatny w czasie spacerów,