Wyprawka to nie tylko ubranka - zobacz, jakie sprzęty przydadzą się po porodzie

Narodziny dziecka to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Jest to dzień, który potrafi odwrócić ich życie do góry nogami. Wychowywanie dziecka przynosi wiele radości, przede wszystkim jednak wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Będąc rodzicami, jesteśmy zobowiązani zapewnić noworodkowi bezpieczeństwo, zadbać o jego zdrowie oraz otoczyć go należytą troską.

Jak i ile kupować?

Przygotowując się na przyjście najmłodszego członka rodziny, każdy rodzic musi zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla dzieci. Wyprawka dla niemowlaka to nie tylko ubranka czy smoczki. Powinna ona odpowiadać na wszystkie potrzeby dziecka oraz ułatwiać wykonywanie codziennych czynności rodzicom. Sklepy internetowe i stacjonarne każdego dnia kuszą nas pięknymi kompletami ubranek niemowlęcych oraz nowymi akcesoriami dla dzieci, które mają ułatwić opiekę nad nimi.

Musimy jednak pamiętać, że dziecko wiąże się z wydatkami przez wiele lat. Jesteśmy za nie odpowiedzialni, co nie oznacza, że musimy kupować każdy produkt w idealnym stanie. Brak doświadczenia napędza wielu rodziców do zakupów i sprawia, że decydują się na wiele nieprzydatnych sprzętów i ubrań. Aby zapobiec nadmiernemu kompletowaniu wyprawki dla niemowlaka, przygotowaliśmy dla Państwa specjalną listę, która rozwieje wątpliwości przyszłych rodziców.

Niemowle bawiące się z mamą

Apteczka dla niemowlaka

Dzieci często chorują w najmniej odpowiednich momentach, a ich złego samopoczucia nie można zlekceważyć. Gdy sklepy i apteki są zamknięte, wszystkie potrzebne produkty musisz znaleźć we własnym domu. Apteczka powinna zawierać wszystkie niezbędne środki higieniczne, lekarstwa, probiotyki, maści, kremy i inne akcesoria. Taki asortyment powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci, o temperaturze pokojowej. Najpotrzebniejsze i najpopularniejsze produkty, które każdy rodzic powinien mieć w apteczce, to między innymi czopki przeciwgorączkowe, środki zapobiegające odparzeniom, maść majerankową na katar, jałowe gaziki do przemywania buzi i uszu oraz środek zwalczający pleśniawki.

Butelki dla niemowląt

butelka AventJeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, butelka dla noworodka przez pierwsze 6 miesięcy przydatna będzie wyłącznie do przechowywania mleka odciągniętego. Butelki można używać w sytuacji, gdy dziecko chce zjeść poza domem lub gdy mama musi wyjść bez niego. W przypadku gdy niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, rodzice powinni zakupić nieco więcej, czyli 3 lub 4 butelki. Do dodatkowych akcesoriów, które mogą okazać się przydatne w czyszczeniu i zachowywaniu ciepła pokarmu, możemy zaliczyć termoopakowanie i szczotkę do mycia, która pozwala na wygodne i dokładne umycie butelek.

Jeśli maluch cierpi na częste kolki, można zaopatrzyć się również w butelkę antykolkową. Od tradycyjnych butelek różni się ona tym, iż nie pozwala na przedostawanie się do mleka pęcherzyków powietrza. System odpowietrzający nie przynosi niestety rezultatów w każdym przypadku, a to, co pomoże jednemu niemowlakowi, nie zadziała u innego. Taka butelka może się jednak okazać skutecznym sposobem na walkę z uciążliwymi kolkami.

Zobacz nasze propozycje:

Chusta lub miękkie nosidło

chustaNoszenie noworodka w chuście lub nieco starszego niemowlaka w nosidle przynosi wiele korzyści zarówno dla rodzica, jak i dziecka. To rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne, pozwala na swobodne ruszanie rękami oraz nie obciąża kręgosłupa. Chusta zapewnia również poczucie bliskości, co pozytywnie wpływa na rodzica i dziecko, pogłębiając ich więź. Wygoda i bezpieczeństwo sprawiają, że niemowlak jest spokojniejszy oraz łatwiej zasypia. Noszenie malucha w chuście lub miękkim nosidełku to świetne rozwiązanie na spacery i wspólne spędzanie czasu. Nosidełka poleca się używać wyłącznie przy krótkich spacerach.

Elektroniczna niania

Elektroniczna niania Ten sprzęt ułatwia opiekę nad dzieckiem w dużym domu lub mieszkaniu. Składające się z nadajnika i odbiornika urządzenie pozwala na szybką reakcję rodzica lub opiekuna. Powstały nianie, które umożliwiają wyprowadzanie dźwięku z obu elementów, dzięki czemu można szybko uspokoić płaczące dziecko poprzez urządzenie. Aby elektroniczna niania nie rozładowała się szybko, warto zakupić taką, zasilaną na prąd i baterię. Nianie mają jednak równie dużo zwolenników, jak i przeciwników i nie należą do niezbędnego wyposażenia przy kompletowaniu wyprawki.

Fotelik samochodowy

Fotelik samochodowyFotelik-kołyska jest bardzo istotnym elementem każdej wyprawki niemowlaka i przydaje się on już w drodze do domu ze szpitala. Na tym produkcie żaden rodzic nie powinien oszczędzać, dlatego nie zalecamy kupna używanych fotelików samochodowych. Ma on zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas podróży, liczy się więc przede wszystkim jakość wykonania i solidna konstrukcja. Fotelik musi być dostosowany do wieku i wagi dziecka, posiadać 5-punktowe szelki oraz certyfikat bezpieczeństwa i homologację.

Gryzaczki dla ząbkujących dzieci

GryzakDziecko zaczyna ząbkować już w 4 miesiącu życia, więc warto zaopatrzyć się w gryzaki. Zmniejszają one uczucie swędzenia, koją ból oraz mogą być traktowane jako zabawka dla malucha. Kupując gryzak dla dziecka, wybierz tylko ten wykonany z nietoksycznego tworzywa oraz o wielkości, umożliwiającej dziecku komfortowe trzymania w dłoniach. W tym celu dokładnie sprawdź skład zabawki. Niektóre gryzaki wypełnione są wodą oraz wyposażone w wygodny uchwyt, usprawniające zabawę i gryzienie.

Huśtawki

Huśtawka niemowlęca Caretero Pośród akcesoriów dla dzieci możemy wyróżnić również huśtawkę, która ma służyć przede wszystkim do rozbawienia i uspokojenia dziecka. Mimo to, tak jak w przypadku fotelika, bardzo ważna jest jej jakość. Wybrana przez rodzica huśtawka powinna być stabilna, solidnie wykonana, z mocnym stelażem oraz posiadać pasy bezpieczeństwa,. Zamontowana w domu może być używana do czasu, aż dziecko przekroczy wagę 12 kilogramów. Huśtawki zazwyczaj używane są do 9 miesiąca życia.

Kojec

Kojec Caretero QUADRAKojec jest szczególnie przydatny w momencie, gdy rodzic jest zmęczony lub musi na chwilę spuścić dziecko z oczu. Dzięki temu możesz zająć się obiadem lub odpocząć na chwilę od codziennych obowiązków. Zadaniem kojca jest odgrodzenie malucha od potencjalnie niebezpiecznej przestrzeni. Kojec powinien być stabilny, mieć mocną siatkę i uchwyty, które pomagają mu w pierwszych próbach wstawiania.

Krzesełko do karmienia

Krzesełko do karmienia Caretero ONETakie krzesełko narażone jest na zabrudzenia podczas każdego posiłku, dlatego najlepiej wybrać te, z łatwymi do wyprania siedziskami. Krzesło powinno być wygodne, dopasowane do wzrostu i wagi dziecka, a także stabilne. W sklepach dostępne są produkty z pasami bezpieczeństwa, wykonywane z tworzywa sztucznego oraz te, tworzone z drewna. W przypadku kupna drewnianego krzesełka trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną i brakiem możliwości złożenia produktu.

Laktator

Laktator ręczny Avent NATURAL Laktatory to dodatek przydatny dla każdej mamy, która karmi swoją pociechę piersią. Jeśli przebywasz z dzieckiem przez większość czasu, a wasze rozłąki to raczej sytuacje rzadkie i wyjątkowe, wystarczy kupno niedrogiego sprzętu ręcznego. Sytuacja prezentuje się inaczej u kobiet, które kończą urlop macierzyński i wracającą do pracy. Jeśli w takiej sytuacji zamierzasz nadal karmić piersią, lepiej wybrać sklep stacjonarny lub internetowy, oferujący laktatory elektryczne, o lepszej jakości.

Leżaczek

Wielofunkcyjny leżaczek 3w1 Tiny Love – czerwonyLeżaczek jest przeznaczony dla dzieci powyżej 4 miesiąca życia. Umożliwia mu wygodne spędzenie czasu i zabawę. Spełnia on wiele funkcji i jest wygodny dla dziecka, jednak należy pamiętać, że maluch nie może spędzać w nim całego dnia. Miękka powierzchnia leżaka jest niezdrowa dla kręgosłupa, a czas spędzony w leżaczku powinien być przez rodzica ograniczany. Najlepiej pozostawiać tam dziecko na maksymalnie godzinę. Wybierz leżaczek, który posiada szelki umożliwiające przenoszenie go wraz z niemowlakiem.

Łóżeczko turystyczne

Łóżeczko turystyczne Caretero BASICŁóżeczko przeznaczone do używania podczas wyjazdów zyskuje coraz więcej zastosowań. Przydaje się ono nie tylko na rodzinne urlopy, ale może także być używany jak kojec lub tymczasowo zastępować klasyczne łóżeczko. Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt składa się w łatwy sposób, czy ma przyczepiany na rzepy materac oraz czy jest stabilny. Łóżeczko turystyczne mieści się w torbie o niewielkich rozmiarach oraz jest bardzo lekkie, dzięki czemu bez problemu może być przewożone w bagażniku.

Łóżeczko z opuszczanym dnem

Łóżeczko turystyczne Caretero BASIC PLUSTakie łóżeczka to praktyczne i funkcjonalne produkty, które można dopasowywać do wzrostu dziecka. Dzięki opuszczanemu dnu nieco starsze niemowlę nie wypadnie i będzie mogło bezpiecznie przebywać w łóżeczku. Aby móc w łatwy sposób utrzymać je w czystości, wiele osób decyduje się na te drewniane. Na rynku dostępne są propozycje z wyjmowanymi szczebelkami, opuszczanym bokiem oraz szufladą. Odstępy między szczebelkami powinny zaczynać się od 2,5 centymetrów oraz nie powinny przekraczać 6 centymetrów.

Maty edukacyjne i materace

Wielofunkcyjna mata do zabawy 3 w 1 „Kolorowy ocean” Canpol 68/030Maty edukacyjne łączą praktyczne z pożytecznym, czyli uczą i bawią. To skuteczny sposób na umożliwienie dziecku zabawy i skłonienia go do poznawaniu nowych kolorów, kształtów i innych pożytecznych informacji. Maty są miękkie i łatwe do zwinięcia. Bez problemu można zabrać je w dowolne miejsce i pozwolić dziecku na zabawę. Materace natomiast cechują się dodatkowym podwyższeniem na brzegach, co zwiększa bezpieczeństwo niemowlaka i uniemożliwia sturlanie się na twardą podłogę.

Monitor oddechu dla wcześniaka i chorego dziecka

Zakup obowiązkowy dla rodziców noworodka z grupy ryzyka, czyli maluchów urodzonych za wcześnie lub ze zbyt niską wagą ciała, ale przydatny także do opieki nad dziećmi o właściwych wynikach, zwłaszcza gdy rodzice zbyt martwią się o malucha. Monitor umożliwia kontrolowanie oddechu dziecka i umieszczany jest pod materacem w łóżeczku. Gdy monitor nie zauważy oddechu przez dłużej niż 15 sekund, włącza się sygnał ostrzegawczy. Jeśli niemowlak nie oddycha przez 20 sekund, włącza się alarm. Urządzenie pozwala na szybką reakcję rodzica w każdym momencie. Monitor powinno używać się do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.

Podgrzewacze do butelek

Podgrzewacz do butelek i słoiczków AVENT 356/00Podgrzewaczy do butelek wyposażonych w zasilacze samochodowe można używać w dłuższych podróżach. W mieszkaniu nie jest to jednak niezbędny element wyprawki. Produkt ułatwia podgrzewanie mleka i posiłków w słoiczkach, a jego kształt powinien umożliwiać ocieplenie posiłku w butelkach o różnych kształtach. Taki podgrzewacz można jednak w łatwy sposób zastąpić, ogrzewając mleko i posiłki dla dziecka w garnku lub rondelku z gorącą wodą.

Przewijak

Przewijak usztywnianyPrzewijak to produkt, który nie jest niezbędny, jednak bardzo ułatwia jedną z czynności młodym rodzicom przez pierwszy rok życia dziecka. Posiada on boki chroniące przed upadkiem niemowlaka. Można zakupić go w dwóch odsłonach, mianowicie taki, do umieszczenia na łóżeczku oraz na komodzie. Aby móc utrzymywać go w czystości, powinien być pokryty łatwym do mycia materiałem. Przewijak musi być również stabilny i dobrze wyprofilowany, w trosce o wygodę dziecka.

Sterylizatory do butelek

Elektryczny sterylizator parowy 3 w 1 AVENT 284/03Sterylizator jest użytecznym produktem, służącym do zabicia zarazków na butelkach oraz smoczkach. Jeśli karmisz swojego malucha piersią, nie będzie on niezbędny, jednak nadal przyda się do sterylizacji smoczka. Zakupić można jeden z dwóch rodzajów sterylizatorów, mianowicie elektryczny lub mikrofalowy. Jeśli posiadasz kuchenkę mikrofalową, praktyczniejszy może okazać się ten drugi.

Termometr elektroniczny

Termometr cyfrowy do ucha Tommee Tippee 230201Niemowlaki często zmagają się z podwyższoną temperaturą, więc domową apteczkę dla dzieci najlepiej wyposażyć w termometr. Rodzice mają do wyboru te w smoczku, przykładane do czoła lub ucha. Najmniej precyzyjny jest termometr do czoła, gdyż mierzy on jedynie temperaturę zewnętrzną ciała. Według opinii pediatrów i lekarzy najlepszym rozwiązaniem jest zakup termometru, który wkłada się do ucha niemowlęcia.

Ubranka niemowlęce

body niemowlęceWybierając odzież dla dziecka, trzeba kierować się przede wszystkim rozmiarem i materiałem. Ponadto, przed pierwszym użyciem koniecznie wypierz nowe ubranko. Przez kilka pierwszych miesięcy należy również dokładnie prasować odzież, przed każdym użyciem. Śpioszki i inne ubranka powinny być tworzone z miękkiej i wygodnej bawełny. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy metka w ubranku nie będzie drapać maluszka. Odradzamy kupowanie zbyt wielu rzeczy. Niemowlaki bardzo szybko rosną, przez co wiele ubranek niemowlęcych używane jest kilka razy lub wcale.

Wanienka

Wanienka do kąpieliWanienka to konieczny zakup każdego świeżo upieczonego rodzica. Zrezygnuj z kupna tych małych, ponieważ w szybkim czasie będziesz zmuszony do kupna kolejnej. Najlepiej zakupić większą wanienkę, z której dziecko będzie mogło korzystać, nawet gdy urośnie. Rozwiązaniem przeznaczonym do niewielkich mieszkań są wanienki nakładane na wannę. Warto zastanowić się również nad kupnem stelaża aluminiowego. Dodatkowymi elementami wyposażenia łazienkowego jest leżaczek kąpielowy oraz specjalne wiaderko do kąpieli.

Wózek

Wózek dziecięcyKolejny niezbędny element wyprawki niemowlaka jest wózek. Kupuj te, wyposażone w znak bezpieczeństwa, z porządnymi kołami i amortyzatorami. Najbardziej praktyczne są wózki wielofunkcyjne, będące jednocześnie przytulną dla dziecka gondolą i spacerówką. Warto również wspomnieć, że gondola powinna mieć usztywniane boki oraz 22 centymetry głębokości.

Wyprofilowane smoczki

Smoczek silikonoweWybierając smoczek, zachęcamy zakupić ten tradycyjny oraz dynamiczny, czyli uspokajający. Produkt ten przydaje się średnio do 1 roku życia dziecka. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, możesz powoli zacząć odzwyczajać je od smoczka. Powinny być one wykonane z naturalnej gumy, silikonu lub lateksu.

Zestaw do obcinania paznokci

Zestaw pielęgnacyjnyDziecku najlepiej obcinać paznokcie małymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcami lub cążkami dla niemowląt. Aby zawsze znajdowały się w jednym miejscu i niemowlę nie miało do nich dostępu, trzymaj je w apteczce, z innymi niezbędnymi rzeczami do codziennej higieny i pielęgnacji.

Praktyczne porady przy tworzeniu wyprawki dla niemowlaka

Podczas zakupów pamiętaj, że nie wszystkie elementy wyposażenia, które kupujesz, muszą być nowe. Kupno używanych ubranek lub zabawek to duża oszczędność. Są jednak produkty, na które nie powinno żałować się pieniędzy, dlatego odradzamy zakup używanego fotelika samochodowego. W pierwszych miesiącach życia unikaj również kwiatów w mieszkaniu oraz dywanów. Staraj się oszczędzać oraz szukać wygodnych dla siebie rozwiązań, ale przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo i komfort dziecka.

Komentarze (0)
Brak komentarzy w tym momencie
Produkt dodany do listy ulubionych