- Wyprawkowy.pl
- Wyprawki dla niemowląt
- 1 polubienia
- 12578 odwiedzin
- 0 komentarze

Niemal każda mama, która oczekuje swojego pierwszego potomka, jest tym faktem bardzo podekscytowana. Rodzice zwykle nie mogą doczekać się, aż ich pociecha pojawi się na świecie. Często jeszcze zanim to nastąpi, zaczynają przygotowywać dom na jej przyjście. W ferworze planów nie można jednak zapomnieć o samym porodzie. Do tego wydarzenia warto się dobrze przygotować, a pomocna w tym będzie odpowiednia wyprawka do szpitala dla niemowlaka i dla mamy, w której zebrane są niezbędne w szpitalnej wyprawce rzeczy.
- Mądre pakowanie
- Dokumenty i badania
- Czego potrzebuje mama?
- Co jeszcze dla mamy?
- Wyprawka dla niemowlaka
- Artykuły higieniczne do szpitala dla noworodka
- Artykuły higieniczne do domu
- Rożki otulacze i kocyki
- Kosmetyki dla noworodka
- Ubranka dla noworodka do szpitala
- Powrót noworodka ze szpitala do domu
- Lista rzeczy do szpitala - wyprawka dla mamy i dziecka:
Aby oszczędzić sobie stresu w ostatnich chwilach tuż przed porodem, warto przygotować potrzebne rzeczy kilka tygodni wcześniej. Spakowana torba może już czekać na odpowiedni moment. Wówczas rodzice będą mogli spokojnie skoncentrować się na samym porodzie. Pakowanie również powinno być przemyślane. W szpitalu, przed porodem, przyszła mama zostanie poinformowana, co należy ze sobą zabrać. Poza obowiązkowymi akcesoriami dla niemowląt i dla mamy przydadzą się również dodatkowe rzeczy, które umilą czas oczekiwania na dziecko, ułatwią poród czy po prostu pomogą poczuć się lepiej. Warto pakować rzeczy tak, aby na wierzchu znalazły się te, potrzebne w pierwszej kolejności. Jeśli partner lub mąż będzie również obecny przy porodzie, powinien on uczestniczyć w pakowaniu wyprawki do szpitala. Dzięki temu w trakcie porodu nie będzie musiał przekopywać całej torby w poszukiwaniu konkretnej rzeczy - i łatwo ją znajdzie.
Dokumenty i badania
Zgłaszając się do szpitala, trzeba mieć przy sobie komplet dokumentów i wyniki niektórych badań. Dobrze, aby teczki z tymi dokumentami mieć blisko przy sobie - będą one potrzebne w pierwszej kolejności. Nie można zapomnieć o dowodzie osobistym. Prawdopodobnie potrzebny będzie też NIP pracodawcy lub własny, gdy ma się działalność. Na wszelki wypadek lepiej zabrać również skierowanie do szpitala. Jeśli chodzi o same badania, trzeba mieć:
- kartę przebiegu ciąży,
- wyniki badań morfologicznych krwi i badania moczu,
- USG, wykonane w trakcie przebiegu ciąży,
- wyniki badania na antygen HBs,
- wyniki testów: WR, HIV,
- badania, określające poziom anty-Rh (w niektórych przypadkach),
- informację o grupie krwi matki,
- wyniki posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców (GBS),
- w razie bycia pod opieką specjalistyczną - wyniki badań od lekarza danej specjalizacji (np. kardiologa czy okulisty),
- przy planowanej cesarce - dodatkowo badanie poziomu sodu i potasu oraz wykonany koagulogram.
Potrzebny będzie również plan porodu. Wyniki dobrze jest sukcesywnie w trakcie ciąży kompletować do jednej teczki, aby nie musieć ich szukać w ostatniej chwili.
Czego potrzebuje mama?
Rzeczy dla mamy najlepiej jest podzielić na te, potrzebne w czasie porodu, jak i na te, które przydadzą się później. Część z nich w razie potrzeby można spokojnie dowieźć później.
Akcja porodowa - co trzeba mieć:
- kilka sztuk wygodnych, długich koszul do porodu lub większych, męskich podkoszulków (takich, których nie szkoda zabrudzić),
- kilka par ciepłych skarpetek,
- szlafrok (gdy trzeba będzie chodzić),
- mgiełkę do twarzy lub wodę kosmetyczną,
- niewielki ręczniczek lub chustkę, aby osoba towarzysząca mogła w razie potrzeby przetrzeć nią twarz matki albo przygotować okład, ewentualnie, woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy
- chusteczki higieniczne oraz ręczniki papierowe,
- chusteczki nawilżane odświeżające (bez alkoholu!),
- balsam do ust, które mogą pękać przy intensywnym oddychaniu,
- specjalne pieluchy bądź bardzo chłonne podpaski,
Chętne osoby mogą również zabrać notesik bądź pamiętnik i długopis. Niektórzy rodzice decydują się na uwiecznianie tej chwili na zdjęciach, biorą więc również aparat. Nie wszystkim jednak to odpowiada. Zdjęcia można zrobić już po porodzie, gdy szczęśliwa mama tuli noworodka.
Zobacz nasze propozycje:
Co jeszcze dla mamy?
Torba z wyprawką do szpitala musi również zawierać rzeczy, potrzebne świeżo upieczonej mamie po porodzie. Nie może tu zabraknąć świeżych koszul nocnych (najlepiej rozpinanych, wygodnych do karmienia piesią), szlafroka oraz specjalnej bielizny poporodowej (majtki siatkowe, podkłady poporodowe itd.). Potrzebne będą również odpowiednio chłonne podpaski poporodowe. Przyda się również specjalny biustonosz oraz wkładki laktacyjne. Nie można zapomnieć o środkach higieny osobistej. Warto spakować żel pod prysznic, szampon, żel do higieny intymnej, antyperspirant i szczoteczkę wraz z pastą do zębów. Dobrze jest mieć dwa ręczniki: większy i mniejszy. Dla higieny lepiej zadbać o jednorazowe podkładki na toaletę. Przydadzą się również antypoślizgowe klapki pod prysznic i grzebień lub szczotka do włosów. Zależnie od preferencji, można również spakować krem do twarzy i kosmetyki do makijażu. Warto mieć również przy sobie podkłady ochronne na łóżko. Z dodatkowych akcesoriów można pomyśleć o poduszce do karmienia oraz... kółku do pływania dla dzieci. Ta ostatnia rzecz jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy przy porodzie konieczne było nacięcie krocza. Mając takie kółko, łatwiej jest usiąść na krześle czy łóżku bez bólu. Nie należy też zapomnieć o spakowaniu regularnie zażywanych pod kontrolą lekarza leków, np. na tarczycę. Niektóre karmiące mamy potrzebują również łagodzącej maści na brodawki. Na wyjście ze szpitala konieczne będzie również stosowne ubranie - zależnie od pogody. Powinno być ono wygodne i obszerne.
Wyprawka do szpitala dla niemowlaka
Do szpitala trzeba oczywiście zabrać również akcesoria dla niemowląt. Konieczne będą tu ubranka, na przykład kilka wygodnie wkładanych, rozpinanych pajacyków. Niezbędne są również body, śpioszki albo bluzeczki z dobrej jakości bawełny. Dziecko może również potrzebować bezszwową, nieuciskającą czapeczkę i rękawiczki, chroniące przed drapaniem. Aby otulić noworodka, niezbędny będzie rożek. Nie można zapomnieć o pieluszkach i odpowiednich kosmetykach dla noworodka. Do przewijania, jako podkładka sprawdzą się pieluchy tetrowe lub pieluszki jednorazowe. Przyda się delikatne mydełko dla noworodka i chusteczki nawilżane, a także ręcznik dla malucha, wyposażony w kapturek. Warto mieć też krem na odparzenia albo specjalną oliwkę. Kosmetyki dla noworodka dobrze jest trzymać w jednym miejscu - w osobnej torebce lub kosmetyczce. Trzeba mieć również komplet ubranek niemowlęcych na wyjście ze szpitala - tu już zależnie od aury i pory roku. Wyprawkę niemowlaka najlepiej oddzielić w torbie od akcesoriów dla mamy, aby później łatwo było odszukać potrzebną w danej chwili rzecz.
Czas porodu i połogu to dla kobiety jeden z najważniejszych okresów w życiu. To czas oczekiwania na cudowną, małą istotkę i pierwsze chwile razem. Aby nic nie zakłócało ich przebiegu, warto się do nich dobrze przygotować i odwiedzić wcześniej sklep dla niemowląt, a także odpowiednio się spakować. Przygotowana wcześniej wyprawka dla noworodka do szpitala, do której w ostatniej chwili dopakuje się prowiant, na pewno pomoże. Dzięki temu uniknie się nerwowego pakowania tuż przed wyjazdem do szpitala i stresu związanego z brakiem potrzebnych dokumentów czy przedmiotów. Warto również jakiś czas przed porodem wybrać się do szpitala, w którym ma się zamiar rodzić i zapytać, co powinno się mieć przy sobie. Osoba towarzysząca przy porodzie również powinna wiedzieć, gdzie i jak są spakowane poszczególne akcesoria dla mamy i dziecka (np. rożki, kosmetyki czy koszula do porodu). Aby pakowanie przebiegło sprawnie i by upewnić się, że wszystko, co potrzebne, znajdzie się w wyprawce, można wydrukować sobie listę rzeczy do zabrania. Poniżej znajduje się taka lista. Dzięki niej wyprawka do szpitala będzie kompletna, a przyszła mama będzie mogła spokojnie skoncentrować się na tym, co najważniejsze.
Artykuły higieniczne do szpitala dla noworodka
Nowo narodzony maluszek wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego wyprawka dla noworodka do szpitala powinna obejmować m.in. pieluchy i ręczniki, które pozwalają na bezpieczne utrzymanie czystości wrażliwej skóry dziecka. Najbardziej podstawowym i uniwersalnym wyposażeniem każdej świeżo upieczonej mamy powinny być pieluchy tetrowe. Warto mieć kilka-kilkanaście sztuk zawsze przy sobie, ponieważ można za ich pomocą np. wytrzeć dziecko po ulaniu, przykryć po kąpieli czy otulić bezpośrednio po porodzie bez obaw o poplamienie koca lub odzieży.
Tak samo niezbędne w wyprawce dla niemowlaka do szpitala są jednorazowe pieluchy najmniejszego rozmiaru. Mogąc sobie pozwolić finansowo na nieco większy wydatek, warto rozważyć kupno nieco droższych, lepszych, markowych wyrobów ze względu na ich komfort zarówno dla noworodka, jak i rodziców, ponieważ są łatwiejsze w zakładaniu i zdejmowaniu niż tańsze odpowiedniki. Przynajmniej na samym początku nie poleca się natomiast pieluch wielorazowych, gdyż wymagają pewnej wprawy, a dodatkową przeszkodę w ich stosowaniu stanowi pępowina niemowlaka. Gdy dziecko trochę podrośnie, pieluchy wielorazowe będą znacznie lepsze.
W wyprawce do szpitala dla niemowlaka przyda się także ręcznik z kapturkiem, który okryje ciało i głowę, co jest szczególnie istotne po kąpieli. Wykonanie z bawełny lub bambusa jest odpowiednie dla skóry dziecka, przy czym egzemplarze bambusowe są delikatniejsze niż bawełniane, które lepiej absorbują wilgoć. Praktycznym dodatkiem jest gumka pozwalająca na przymocowanie ręcznika kąpielowego do szyi, w związku z czym rodzic ma wolne ręce.
Artykuły higieniczne do domu
Pobyt w szpitalu to dopiero początek – gdy codzienna troska o dziecko przenosi się do domu, również trzeba pamiętać o odpowiednich artykułach higienicznych. I tu niezwykle pomocy jest ręcznik kąpielowy wyposażony w kaptur pozwalający bezpiecznie otulić mokre dziecko po wyjściu z wody. W domu powinny znajdować się zapasie co najmniej dwie sztuki, tak, aby zawsze móc korzystać z któregoś ręcznika w sytuacji, kiedy drugi znajdzie się w praniu. Poza tym, jeśli podczas pobytu w szpitalu ręcznik nie będzie schnął, druga osoba może szybko przywieźć nowy egzemplarz w dowolnym momencie.
Nigdy nie wiadomo, czy noworodek będzie miał włosy, czy też całkowicie łysą główkę, dlatego na wszelkie wypadek warto mieć w wyprawce szczoteczkę do włosów. Jeśli jest niewielka i delikatna, pozwoli na zadbanie o fryzurę dziecka już od pierwszych dni życia. Delikatna powinna być także obcinarka do paznokci dla niemowlaka, która zdecydowanie lepiej nadaje się do obcinania niż zwykłe nożyczki, nawet niewielkich rozmiarów. Należy mieć świadomość, że dziecko przyjdzie na świat z długimi paznokciami, które będą jednak podatne na złamania, więc trzeba je obcinać ostrożnie i przy użyciu bezpiecznych narzędzi.
Rożki otulacze i kocyki
Trzymanie dziecka na rękach w pierwszych dniach życia jest niezbędne np. podczas karmienia, dlatego warto sobie to ułatwić, korzystając z odpowiednich akcesoriów. Chodzi o:
- otulacze,
- rożki,
- kocyki.
Wszystkie wyroby nie tylko umożliwiają wygodne trzymanie dziecka, ale również ocieplają jego ciało. Otulacz ma formę pieluchy z tetrowej o różnych rozmiarach, m.in. 120 x 120 cm, 100 x 100 cm, 140 x 150 cm, 120 x 180 cm itd. Ściśle przylega do skóry, a jego niewątpliwą zaletą jest regulacja temperatury organizmu dziecka do odpowiedniej wartości. Ponadto zawinięty noworodek łatwiej i szybciej zasypia, czuje się bezpiecznie, lepiej radzi sobie z kolkami i może swobodnie poruszać nogami.
Rożek jest dostępny w wersji miękkiej i twardej. Obie są łatwe w użyciu, choć twardsza zapewnia jeszcze lepszą stabilizację sylwetki dziecka, dlatego poleca się ją w szczególności ojcom, którzy dzięki niej mogą pewnie wziąć na ręce swoje potomstwo. Podobnie jak otulacz, tak i rożek ułatwia zasypianie oraz gwarantuje wygodne i zdrowe ułożenie ciała dziecka, jednak jest nieco droższy w zakupie. Znacznie tańszy i powszechniejszy w użyciu jest zwykły kocyk, który powinien stanowić podstawę każdej wyprawki dla noworodka. Można nim nie tylko okryć dziecko, ale również zasłonić nosidło czy wózek przed promieniami słonecznymi i wiatrem podczas przejścia ze szpitala do samochodu po otrzymaniu wypisu.
Zobacz nasze propozycje:
Kosmetyki dla noworodka
Skóra niemowlaka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego w wyprawce dla mamy i dziecka nie może zabraknąć kosmetyków dla noworodków. Absolutną podstawą są chusteczki nawilżane, potocznie zwane mokrymi, które stosuje się do wycierania brudnych rąk, buzi i pupy. Przydają się także do innych czynności jak np. przetarcie zabrudzonego ubranka po ulaniu. Ponieważ chusteczek nawilżanych używa się bardzo często, warto kupować wyroby pozbawione potencjalnie drażniących składników, takich jak np.:
- fenoksyetanol,
- glikol propylenowy,
- kokamidopropylobetaina,
- kwas cytrynowy,
- glikol butylenowy,
- substancje zapachowe.
Zwracanie uwagi na obecność powyższych substancji w składzie chusteczek nawilżanych jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci, dlatego w razie możliwości finansowych nie powinno się na nich oszczędzać. W parze z chusteczkami nawilżanymi podczas przewijania niemowlaka powinno się zastosować środek zapobiegający podrażnieniom skóry, które niestety są powszechne ze względu na sztuczny materiał wykonania pieluch. Aby załagodzić objawy, w zupełności wystarczy zastosować zwykłą, najtańszą mąkę ziemniaczaną. Wyprawka dla noworodka do szpitala powinna zawierać również mydło, oczywiście z bezpiecznym składem bez alergenów i przeznaczone dla niemowląt od 1. dnia życia.
Ubranka dla noworodka do szpitala
To, ile ubranek dla niemowlaka się zabierze, zależy od dni spędzonych w szpitalu, jednak bez względu na czas pobytu w wyprawce powinny się znaleźć:
- kaftaniki lub body rozpinane od przodu,
- pajacyki zakładane i zapinane od przodu,
- czapka – lekka, do przemieszczania się na terenie szpitala i cieplejsza, którą można założyć na dworze w celu ochrony głowy niemowlaka przed wiatrem i chłodem,
- skarpetki – najlepiej z luźnym ściągaczem.
Każde z wymienionych powyżej ubranek warto mieć w wyprawce w liczbie kilku sztuk – im dłuższy pobyt, tym więcej. Co oczywiste, o niektórych rzeczach można zapomnieć, dlatego należy zadbać, aby druga osoba w każdej chwili mogła podrzucić brakujące ubranka, kosmetyki lub inne przedmioty.
Kompletując wyprawkę na oddział położniczy, należy zdawać sobie sprawę z tego, że ciało noworodka nie ma wykształconych zdolności termoregulacyjnych, w związku z czym nawet latem odczuwa ciągły chłód. Dlatego bez względu na porę roku niemowlaki po porodzie ubiera się w body z długim rękawkiem, a także pajacyki i skarpetki, aby następnie jeszcze przykryć go kocem lub zawinąć w rożek albo otulacz. Delikatny organizm wymaga odpowiedniej ochrony przed wiatrem czy promieniami słonecznymi niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz.
Zobacz nasze propozycje:
Powrót noworodka ze szpitala do domu
Kompletując wyprawkę, nie można zapominać o tym, co potrzebne w trakcie nie tylko samego pobytu w szpitalu, ale również powrotu do domu. Przemieszczając się z oddziału poporodowego do domu po otrzymaniu wypisu, dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią ochronę. Dlatego nawet w letnie, gorące dni niemowlakowi powinno się założyć ubranko z długim rękawem, czapeczkę i skarpety, a nosidło okryć pieluchą tetrową, która przepuszcza powietrze, ale chroni przed wiatrem i promieniami słonecznymi.
Zimą trzeba pamiętać, żeby nie umieszczać dziecka w nosidle albo foteliku samochodowym w kurtce, ponieważ to niebezpieczne podczas jazdy. Jak w takim razie uchronić noworodka przed chłodem? Najlepiej za pomocą grubego kocyka i szala, które następnie w aucie zostaną zdjęte, gdy wnętrze się nagrzeje. W wyprawce powinien się znajdować także krem zabezpieczający z wysokim filtrem UV. Z kolei fotelik powinien być przeznaczony specjalnie dla noworodka i prawidłowo zamontowany, aby transport przebiegł bezpiecznie.
Lista rzeczy do szpitala - wyprawka dla mamy i dziecka:
Dla mamy
Dokumenty i badania
- dowód osobisty
- NIP pracodawcy lub własny
- skierowanie do szpitala
- karta przebiegu ciąży
- morfologia krwi i wyniki badania moczu
- USG z przebiegu ciąży
- antygen HBs
- wyniki badań w kierunku WR i HIV
- w niektórych przypadkach: określony poziom anty-Rh
- grupa krwi matki
- posiew z pochwy w kierunku paciorkowców (GBS)
- w przypadku bycia pod opieką specjalisty- wyniki badań od lekarza (np. kardiologa lub okulisty)
- przy planowanej cesarce - poziom potasu i sodu i koagulogram
- plan porodu
Na czas porodu
- koszule nocne (takie, których nie żal się pozbyć)
- ciepłe skarpetki (kilka par)
- szlafrok
- mgiełka do twarzy albo woda kosmetyczna
- mały ręczniczek/chustka, do okładów i przecierania twarzy
- paczka chusteczek higienicznych (100 szt.) i ręczniki papierowe
- bezalkoholowe, wilgotne
- chusteczki nawilżane odświeżające
- nawilżający balsam do spękanych ust
- pieluchy (specjalne) lub odpowiednio chłonne podpaski
- niegazowana woda mineralna/sok owocowy i niewielkie przekąski
- opcjonalnie - notes (pamiętnik) i długopis
Po porodzie
- świeże, rozpinane koszule nocne do karmienia piersią (kilka sztuk)
- czysty szlafrok
- kapcie
- kilka par majtek poporodowych (siateczkowych)
- podpaski/podkłady poporodowe
- specjalny biustonosz oraz wkładki laktacyjne
- środki higieny osobistej: żel pod prysznic lub mydło, szampon, żel do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów, antyperspirant, grzebień
- opcjonalnie - kosmetyki do makijażu
- dwa ręczniki
- klapki antypoślizgowe pod prysznic
- podkładki na toaletę
- ochronne podkłady na łóżko (na wszelki wypadek)
- poduszka do karmienia piersią
- gumowe kółko do pływania dla dzieci
- regularnie zażywane lekarstwa
- maść łagodząca na brodawki
- telefon wraz z ładowarką
- opcjonalnie - aparat fotograficzny
- ubranie na wyjście ze szpitala (stosowne do panującej aury)
Dla dziecka
Wyprawka
- kilka sztuk body lub śpioszków
- kilka sztuk wygodnie rozpinanych pajacyków
- czapeczka bezszwowa
- rękawiczki, chroniące przed drapaniem się
- rożek lub kocyk
- pieluchy tetrowe (jako podkładka do przewijania)
- paczka pieluszek dla noworodka
- kosmetyki dla noworodka: mydełko, chusteczki nawilżane, krem/oliwka
- ręczniczek dla malucha (z kapturkiem)
- ubranka na wyjście ze szpitala (adekwatnie do pogody)