- Wyprawkowy.pl
- Wyprawki dla niemowląt
- 0 polubienia
- 1244 odwiedzin
- 0 komentarze

Chwile, w których przyszli rodzice oczekują przyjścia na świat swojego potomka, są niezapomniane. Oczywiste jest, że chcą oni jak najlepiej przygotować się na przyjęcie w swym domu nowego członka rodziny. Wyprawka dla niemowlaka zaczyna być kompletowana już w trakcie ciąży. Młodzi rodzice często stają tu przed sporymi dylematami. Co kupić, a co raczej się nie przyda?
Ach, te śliczności...
Sklepy, oferujące akcesoria dla niemowląt urzekają swym asortymentem. Kolorowe, stylowe ubranka, śliczne zabawki, rzeczy dla dziewczynki i dla chłopca, wspaniałe łóżeczka... Trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystkie te przedmioty na pewno będą niezbędne i przecież trzeba je kupić dla dobra dziecka. Tymczasem wrażenie to jest często mylne. Dobrze wiedzą to rodzice, którzy już mają potomka i oczekują na kolejne dziecko. Spora ilość zakupionych akcesoriów używana jest naprawdę sporadycznie, a część z nich - wcale. Nie ma więc sensu robienie zakupów "na zapas". Często już w trakcie opieki nad maleństwem okazuje się, co tak naprawdę jest potrzebne. Wyprawkę warto zatem organizować stopniowo. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy ma się w domu ograniczoną przestrzeń. Po co zagracać ją przedmiotami, które okażą się zupełnie nieprzydatne?
Ile to kosztuje?
Koszty wyprawki dla niemowlaka zależą od wielu czynników. Rodzice najwięcej pieniędzy wydają przy pierwszym dziecku. Wynika to z konieczności skompletowania wszystkiego od zera oraz z braku doświadczenia w tej kwestii. Rozwaga pomaga tutaj jednak sporo zaoszczędzić. Koszty zakupów dla dziecka mogą wahać się od dwóch tysięcy złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Warto założyć na początku, jakie ma się możliwości budżetowe i trzymać się wyznaczonego planu. Przyda się również założenie arkusza z wydatkami. Ważne, aby dobrze poszukać - niekoniecznie trzeba brać popularne produkty. Mniej znani producenci również mają wiele do zaoferowania, i to często w dużo niższych cenach. Część akcesoriów dla niemowląt można z powodzeniem zakupić online. Nawet z uwzględnieniem kosztów przesyłki może to być tańsze rozwiązanie niż kupowanie w eleganckim butiku w galerii. Dobrze jest również poznać opinie innych mam, a więc popytać znajomych lub poszukać opinii w sieci. Wiele sklepów oferuje wyprzedaże oraz ma ciekawe promocje dla stałych klientów.
Nie tylko zakupy
Przyszli rodzice powinni pamiętać, że mają wsparcie rodziny i przyjaciół. Najbliższe osoby chcą żywo zaangażować się w powitanie nowego członka rodziny. Można więc spodziewać się, że babcie i ciocie obdarują malucha upominkami w postaci zabawek czy ubranek dla niemowląt. W ten sposób część potrzebnych rzeczy skompletuje się "sama". Dobrze jest rozważyć przygotowanie listy przedmiotów, które mogą być użyteczne. Gdy ktoś z rodziny czy znajomych zapyta, czego potrzeba dla dziecka, można poprosić o konkretną rzecz. Ułatwi to kompletowanie wyprawki i zapobiegnie sytuacji, w której maluch zostanie zasypany stosem niepotrzebnych zabawek. Warto popytać również przyjaciół, czy nie mają ubranek lub zabawek po swoich dzieciach. Mogą oni je tanio odsprzedać lub nawet oddać za darmo. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na niektórych produktach.
Etap pierwszy: ubranka
Do niezbędnych rzeczy, które trzeba mieć, zanim pojawi się dziecko, zaliczyć można odzież dla niemowląt. Ta stykająca się z ciałem, np. body, powinna być wykonana z wysokiej jakości bawełny. Rodzice często przyznają, że na początek najwygodniejsze są pajacyki oraz śpioszki, zapinane na zatrzaski. Nie ma konieczności zakładania ich przez głowę lub wkładania nogawek - co może być trudne przy ruchliwym bobasie. Łatwo zapinane ciuszki pozwalają na szybsze przewijanie dziecka. Ważne, aby ubranka dla niemowląt były łatwe w praniu oraz w suszeniu. Warto rozważyć zakup ubranek w zbliżonych kolorach, co ułatwi pranie. Trzeba również pilnować, aby nie miały one niepotrzebnych "bajerów" typu ozdobne guziczki czy wstawki, które mogą odpaść i zagrozić bezpieczeństwu dziecka. Niektóre sztuki odzieży młoda mama z pewnością dostanie od rodziny. Należy pamiętać o tym, iż małe dziecko szybko rośnie. Nie warto więc kupować nadmiaru ubranek, gdyż maluch szybko z nich wyrośnie, a część z nich być może nigdy nie zostanie użyta.
Zobacz nasze propozycje:
Kącik dla nowego członka rodziny
Przyszłych rodziców z pewnością czeka przemeblowanie mieszkania. Noworodek musi mieć zorganizowane miejsce, w którym będzie spał i gdzie będzie odbywała się opieka nad nim. Najlepiej, aby było to w sypialni rodziców - do malucha trzeba będzie wstawać w nocy. Po pierwsze, niezbędne jest łóżeczko lub w pierwszych miesiącach życia - kołyska. Na początek bezpieczniej jest, aby maluch spał w przytulnym otuleniu. Rodzice często decydują się na rożki dla niemowląt. W późniejszym etapie, gdy maluch podrośnie, przyda się również pościel dziecięca do łóżeczka. Potrzebny jest również wygodny materacyk. Obok łóżeczka potrzebne jest miejsce do pielęgnacji, a więc przewijak (lub mata do przewijania) i wygodna szafka z koniecznymi akcesoriami i kosmetykami. Niezbędna jest również wanienka, umieszczona na wygodnym, regulowanym stojaku lub odpowiedniej wysokości stoliku. Cały kącik powinien być wyposażony w dodatkowe, odpowiednio umiejscowione oświetlenie - po to, aby światło nie raziło noworodka.
Co z karmieniem?
W zależności od tego, w jaki sposób noworodek będzie karmiony, można zaoszczędzić mniej lub więcej. W przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią, nie jest konieczne posiadanie całego zestawu butelek. Przyda się ich niewielka ilość i laktator - na wypadek, gdyby dziecko miało być karmione np. przez tatę, pod nieobecność mamy. Karmienie piersią pozwala sporo zaoszczędzić, gdyż nie wydaje się wówczas pieniędzy na mleko. Przy karmieniu z butelek niezbędne będą natomiast smoczki. Przydadzą się one również do uspokajania płaczącego maleństwa. Najlepiej sprawdzi się smoczek dynamiczny, który nie będzie zaburzał prawidłowego odruchu ssania u dziecka i zapewni wygodne oddychanie. Niemowlę, mając taki smoczek, czuje, jakby ssało sutka mamy. Jest to najlepsze rozwiązanie, zapewniające właściwy rozwój aparatu mowy u malucha. Do karmienia butelkowego może również być potrzebny podgrzewacz do butelek. W lecie, podczas spaceru przyda się również torba termoizolacyjna, która pozwoli zachować odpowiednią temperaturę mleka w butelce.
Zobacz nasze propozycje:
Z maluchem w drodze, czyli kupno wózka
Zakup wózka to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Oferta jest bardzo bogata, jest w czym wybierać. Co brać pod uwagę przy jego zakupie? Dobrze, aby wózek był dostosowany do miejsca zamieszkania i stylu życia rodziców. Przy mieszkaniu w wysokim bloku trudno wyobrazić sobie taszczenie ciężkiego wózka po schodach, powinien on więc mieścić się w windzie. Niektórzy stawiają na wielofunkcyjne rozwiązania. Czasami górna część pojazdu jest ściągalna, może więc posłużyć jako gondola do przenoszenia malucha. W przypadku częstych podróży autem wózek musi być składany, aby zmieścił się w samochodzie. Trzeba postawić na rozwiązanie, które będzie łatwe w składaniu. Warto również zwrócić uwagę na kółka - lepsze są te o gumowych oponach, amortyzujących wstrząsy. Należy również zadbać o kocyk do wózka. Wózek musi być wygodny dla malucha i komfortowy w prowadzeniu dla mamy. Powinien on być wyposażony w chroniące przed słońcem bądź deszczem zadaszenie. Poduszka do wózka również będzie bardzo przydatna.
Jak zaoszczędzić przy wyprawce niemowlaka?
Wbrew pozorom, zakup wyprawki wcale nie musi doprowadzić rodziców do bankructwa. Mądre, przemyślane zakupy sprawią, że rodzice nie będą musieli brać kredytu lub prosić o pożyczkę kogoś z rodziny. Zaoszczędzić można m.in. na:
- wanience, kocykach czy ręcznikach - te akcesoria warto zakupić od razu większe, gdyż maluch rośnie jak na drożdżach,
- ubrankach - kupując ich mniej i korzystając z ubranek, otrzymanych w prezencie lub używanych,
- pieluchach, jeśli zdecyduje się na te wielorazowe lub kupuje się duże, ekonomiczne paczki,
- podkładach do przewijania (wystarczy zastąpić je zwykłymi tetrami),
- kosmetykach w sensie ich ilości (na jakości nie powinno się oszczędzać!),
- mleku początkowym, jeśli karmi się piersią,
- elektronicznej niani (niepotrzebna w małym mieszkaniu),
- zabawkach w sensie ich ilości (na pewno dostanie się coś w prezencie od znajomych przy okazji chrzcin czy baby shower).
Warto również zastanowić się, czy potrzebny będzie sterylizator do butelek. Przy karmieniu piersią nie jest on niezbędny, a butelki można wygotować lub sparzyć wrzątkiem. Należy również pamiętać, że dziecko rosnąc, wyrabia sobie gust i wizję świata. Już trzylatek może być niezadowolony z pięknego, ozdobnego łóżeczka, które trafiało w gust mamy - na początek lepiej więc zakupić tańsze i prostsze. We wszystkim przyda się umiar - kupno kilkunastu paczek pieluszek nie sprawdzi się, bo nim zostaną zużyte, dziecko może już z nich wyrosnąć i konieczny będzie już zakup większego rozmiaru.
Na czym nie oszczędzać?
Są również takie przedmioty i akcesoria, na których dla bezpieczeństwa dziecka lepiej nie oszczędzać. Należą tutaj:
- fotelik dziecięcy do samochodu - musi być sprawny i posiadać odpowiednie atesty, dlatego lepiej, aby był nowy i osobiście sprawdzony przez rodziców przed zakupem,
- materacyk do łóżeczka - wygodny, bezpieczny i nowy (w używanym mogą być roztocza, nie jest to zbyt higieniczne),
- wózek - nie może być stary i rozklekotany,
- kosmetyki dla noworodka - ważne, aby były dobrej jakości i posiadały atesty odpowiednich instytucji, np. Państwowego Zakładu Higieny,
- ubranka niemowlęce, stykające się bezpośrednio z ciałem - muszą być nowe i wykonane z bawełny,
- deikatne detergenty do prania dziecięcych ubrań - po to, aby nadmiar chemii nie podrażnił wrażliwej skóry niemowlęcia,
- buciki - nowe, gdyż używane są już na pewno odkształcone i mogą deformować rosnące stópki,
- smoczki do butelek (koniecznie nowe i atestowane),
- zabawki w sensie jakości - tanie, chińskie zabawki mogą być niebezpieczne dla malucha.
Skompletowanie całej wyprawki dla malucha może być dla niedoświadczonych rodziców sporym wyzwaniem. Najważniejsze jest to, aby w zakupach zachować rozsądek. Kupowanie w hurtowych ilościach czy wybieranie wyłącznie najdroższych marek nie jest konieczne. Produkty ze średniej półki często sprawdzą się równie dobrze. Warto również porównać ceny przed zakupem. Tutaj z pomocą przychodzą internetowe porównywarki cen. Często okazuje się, że ten sam produkt można kupić w innym sklepie w dużo niższej cenie - po co więc przepłacać? Nie należy również krępować się, jeśli chodzi o przyjmowanie pomocy od rodziny czy znajomych. Otrzymane od nich w prezencie rzeczy, jak np. komplet pościeli do łóżeczka, z pewnością choć trochę odciążą kieszeń rodziców. Zachowanie umiaru i stopniowe dokupywanie kolejnych rzeczy sprawi, że nie będzie trzeba w kilka dni wydać kosmicznej kwoty. To zmniejszy stres przyszłych rodziców, a przecież przyszła mama powinna go sobie oszczędzić. Grunt to skoncentrować się na pozytywnym rozwiązaniu, a następnie na realnych potrzebach noworodka. Nawet najbardziej kompletna wyprawka dla niemowlaka nie zastąpi matczynej, czułej miłości i dawanego przez nią bezpieczeństwa - czyli tego, czego dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje najbardziej.